9 lutego 2017

Park Narodowy Gunung Mulu

Park Narodowy Gunung Mulu wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO to jedna z największych atrakcji Malezji. Można się do niego dostać najlepiej takim samolotem, gdyż nie prowadzi tu żadna droga dla samochodów.

Leży na Borneo w prowincji Sarawak, graniczącej z sułtanatem Brunei. To olbrzymi ekosystem (529 km2), na którym występuje ponad 4 tys. gatunków roślin, tyleż gatunków grzybów, liczni przedstawiciele ssaków i ptaków oraz około 20 tys. gatunków owadów. Teren Parku charakteryzuje się olbrzymią różnorodnością.


1) WSPANIAŁA LAS DESZCZOWY
Pierwotna dżungla której można chodzić nie tylko wyznaczonymi ścieżkami ale także drewnianymi pomostami przerzuconymi w koronach drzew skąd perspektywa nabiera innego wymiaru. Jest to najdłuższy tego typu system na świecie. W koronach drzew możemy wypatrywać tutejszych mieszkańców lasu.
2) TREKKING NA PINAKLE
Jest to druga atrakcja Parku. Białe, wapienne iglice wysokości 40-50 m są wytworem erozji otoczonym zielenią lasu deszczowego. Można podziwiać je z punktu widokowego co wymaga umiejętności wspinaczki niemal linowej. Cała wyprawa do Pinakli trwa 3 dni gdzie podczas pierwszego i ostatniego dnia musimy pokonać spory kawałek drogą rzeczną w dłubankach typu "canoe", a następnie pokonać pieszo około 10 km do bazy pod pinaklami, przekraczając przy tym 2 przerzucone mosty linowe ponad strumieniami pośrodku dżungli.


3) OGROMNE JASKINIENa terenie Parku znajduje się system jaskiń uznawany przez naukowców za największy na świecie. Został odkryty przez Brytyjczyków dopiero w latach 1977-78. Na uwagę zasługuje Jaskinia Jelenia o najdłuższym na świecie podziemnym ciągu korytarzy, z największym na świecie skupiskiem nietoperzy (od 2-4 mln) z ponad 30 gatunków. W godzinach wieczornych wylatują na żer. Ten niezwykły, niesamowicie widowiskowy spektakl natury trwa ok. 1 godzinę każdego dnia !!!

Z kolei Jaskinia Czystej Wody jest największa pod względem objętości pomieszczeń i szczyci się najdłuższą podziemną rzeką na świecie (180 km długości). Komnata Sarawak o wymiarach 700x400x70 m mogłaby pomieścić 40 samolotów Boeing 747 lub 7500 autobusów.
Warto dodać, że wędrówkę po Gunung Mulu można zakończyć, idąc Szlakiem "Łowców Głów", w Brunei.

Nazwa tego szlaku pochodzi od walk plemiennych trzech wrogich szczepów, które dawniej zamieszkiwały te tereny. Zresztą ślady prehistorycznego osadnictwa potwierdzają odkryte malowidła na ścianach jaskiń.

Lang Ceve

4) NIEZWYKLE ZWIERZĘTA....
Pigmejskie wiewiórki, szczury księżycowe, pluskwiaki z o wyglądzie Elvisa i nagie nietoperze. Tak, tak...właśnie takie dziwne stworzenia zamieszkują ten dziewiczy i trudno dostępny las pierwotny. Naukowcy co rusz odkrywają tu nowe gatunki :)

Slug eating snake
To wszystko można zobaczyć podczas wspólnego wyjazdu na Borneo.
Zapraszam do oglądnięcia tych cudów przyrody wraz ze mną, na żywo, na wspólnej wyprawie !!!


Serdecznie zapraszam :)
Dorota Polaczek