22 lipca 2016

Szmaragdowe cudo z Azji - Wąż bicz

Green vine snake (Ahaetulla nasuta)

       Ten uroczy zielony wąż, to wąż bicz (Ahaetulla nasuta) – gatunek jadowitego węża z rodziny połozowatych (Colubridae). Można go spotkać na drzewach, w zaroślach, wysokiej trawie do 1000 m n. p. m. Jest aktywny w dzień. Wśród gałęzi i liści porusza się szybciej niż po gruncie.Występuje w krajach Azji Południowo- Wschodniej i na subkontynecie indyjskim.

Dorosły osobnik zazwyczaj osiąga 120 - 150 cm długości. Nie zawsze jest intensywnie zielony.
Czasami ma barwę jasnobrązową. Po bokach ciągnie się żółta linia. Jego charakterystyczną cechą jest długa i wąska głowa zakończona spiczastym pyskiem. Układ oczu (na skos z nachyleniem do przodu) i poziome ułożenie źrenicy zapewniają mu widzenie stereoskopowe. Zwykle wąż jest spokojny. Jeśli jednak coś go już rozwścieczy, to podnosi przednią część ciała, nadyma się, otwiera szeroko pysk i jego ciało przybiera kształt sinusoidy. Dopiero wtedy stają się widoczne czarno – białe prążki pomiędzy łuskami.
Poluje głównie na jaszczurki z rodzaju Calotes (mają do 28 cm długości wraz z ogonem), ale nie pogardzi też żabami, ptakami czy małymi ssakami.
     
Co się tyczy jego jadowitości, to nie ma się czym martwić, ponieważ po ukąszeniu pozostaje lekki ból w miejscu kontaktu, obrzęk, może wystąpić potliwość. Objawy te utrzymują się w najgorszym wypadku do trzech dni.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane na Sri Lance w Rezeracie leśnym Sinharaja wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO podczas wyprawy przygotowującej trasę dla Biura Henuati Expeditions.

Poniżej prezentuję trasę, którą przygotowałam specjalnie podczas tamtej wyprawy w 2015 roku z myślą o Pasjonatach dzikiej Natury i Miłośnikach fotografii Przyrody -aby móc wyświetlić szczegóły proszę kliknąć na jaszczurkę z gatunku: Kandukara galasonosa ;)

Wyprawa jest maksymalnie zróżnicowana pod wieloma względami z naciskiem na odwiedzanie wielu Parków Narodowych w bardzo różnych biotopach.

Na wyjeździe mamy szansę obserwacji niezliczonych gatunków ptaków, Lampartów ceylońskich, dzikich Słoni azjatyckich, Płetwali błękitnych, dzikich żółwi morskich i wielu, wielu innych stworzeń w ich naturalnym środowisku.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie wyjazdu do której prowadzi powyższe zdjęcie jaszczurki z gatunku: Kandukara galasonosa ;)

Green vine snake (Ahaetulla nasuta)