Panthera leo persica / adult male |
Te niesłychanie rzadkie koty żyją tylko w jednym małym zakątku Indii. Jest to jedyne miejsce występowania liczącej ledwo ponad 400 osobników populacji lwa azjatyckiego w dzikości na świecie. Przed wiekami występował licznie od obszarów starożytnej Persji, Mezopotamii i Babilonu, aż po subkontynent indyjski. Stąd też gatunek ten nazywany bywa zamiennie Lwem perskim.
Dziś jest to jeden z największych kotów Indii obok Tygrysa bengalskiego (Panthera tigris), Lamparta (Panthera pardus fusca), Leoparda mglistego (Neofelis nebulosa) i Pantery śnieżnej Irbis (Panthera uncia). Główne cechy wyglądu odróżniające lwa perskiego od afrykańskiego to mniejsza grzywa oraz większa kita na ogonie.
Młode lwy azjatyckie (Panthera leo persica) |
Sanktuarium Sasan Gir
Jest jedynym na świecie miejsce występowania wyjątkowo rzadkiego lwa azjatyckiego (Panthera leo persica). To właśnie z powodu lwa azjatyckiego Park ten jest uznawany za jedno z najważniejszych miejsc ochrony przyrody w Azji. Sasan Gir posiada niesłychanie bogaty ekosystem. Sklasyfikowano tutaj olbrzymią różnorodność flory i fauny, ponad 400 gatunków roślin i niemal 2,500 gatunków zwierząt w tym: 38 gatunków ssaków, około 300 gatunków ptaków, 37 gadów oraz ponad 2000 różnych insektów.
Panthera leo persica. Fot. Dorota Polaczek |
Zapraszam Osoby zainteresowane wspólnym wyjazdem przyrodniczo - fotograficznym do "Dzikich Indii" do kontaktu.