22 czerwca 2016

Najmniejszy niedźwiedź świata

Niedźwiedź malajski: biruang (Helarctos malayanus). Fot. Dorota Polaczek
Występuje na kontynencie azjatyckim m.in. w Birmie, Tajlandii, w zach. Chinach w Malezji po Sumatrę i Borneo.Ciekawostką jest że zamieszkujący Borneo niedźwiedź stanowi odrębny podgatunek, gdyż różni się od tego który występuje na pozostałym obszarze. Zamieszkuje generalnie w lasach deszczowych.
Jest najmniejszym niedźwiedziem świata. 


Waży do 35 kg, długość ciała to zaledwie 1,2 - 1,5 m. Stojąc na czterech łapach nie przekracza 70 cm. Ma krótką lśniącą sierść barwy ciemno brązowej a niekiedy czarnej, natomiast jego pyszczek jest jasny. Na piersi posiada charakterystyczną żółtą plamę w kształcie litery U. Ciąża trwa ok. 3 miesiące i rodzą się 1-2 młode całkowicie nieporadne, ślepe, łyse, i głuche osobniki zależne od matki do osiągnięcia dojrzałości płciowej ( ok. 3 lata). Większość czasu niedźwiedzie spędzają na drzewach gdzie budują sobie gniazda. Ich aktywność przypada głównie na porę nocną.Żywią się głównie nektarem kwiatowym ale też owadami. Ich przysmakiem jest miód dzikich pszczół, który wybierają najdłuższym wśród niedźwiedzi językiem( 20-25 cm). Co ciekawe nie zapadają w sen zimowy.


Należą do gatunków zagrożonych wyginięciem ale brak jest badań , które określiły by dokładny stopień zagrożenia. Mówi się że może być  ich mniej niż niezwykle rzadkich również zagrożonych orangutanów.
Nawet dziś wiele jego zachowań, biologia rozrodu, są mało poznane.Wiadomo natomiast że zmniejszanie się obszarów leśnych, uprzemysłowienie, oraz tradycyjna medycyna(pazury i żółć) wpływają na zmniejszenie populacji. Tym cenniejsza jest inicjatywa rządu Malezji o utworzeniu ośrodka badań nad tym gatunkiem. Mieści się ono na Borneo w Sepilok w pobliżu ośrodka rehabilitacji orangutanów.

Autorka tej notatki  i Właścicielka biura podróży Henuati Expeditions organizującego wyprawy przyrodnicze i fotograficzne dla miłośników dzikiej natury - Dorota Polaczek  wspiera działalność ośrodka poprzez wolne datki na rzecz mieszkańców. Z każdej wyprawy organizowanej w ramach Henuati Expeditions jest fundowany roczny pakiet medyczny dla jednego misia.
Ponadto Stowarzyszenie Henuati Expeditions ma w planach zaadoptowanie i  sponsorowanie jednego z podopiecznych - 7 letnią samicę misia o imieniu  Kuamut.

Jeżeli chcielibyście się przyczynić do pomocy w ochronie tych cudownych zwierząt to zapraszam na jedną z organizowanych przez biuro Henuati Expeditions wypraw na Borneo.